SCA 2011 Program      

The main venue for SCA 2011 is FSC 1005 (Forest Sciences Centre) on the UBC Point Grey Campus.
Note that there may still be some minor changes made to this schedule.

Thursday, August 4           

7:00 - 9:00 pm informal reception, Mahoney's pub, UBC

Friday, August 5           

8:30 - 9:15 am Registration
9:15 - 09:30 am Introduction
9:30 - 11:00 am













Fluids -- particle methods
Session Chair: John Keyser

A Particle-based Method for Preserving Fluid Sheets
Ryoichi Ando, Reiji Tsuruno (Kyushu University)

A Level-set Method for Skinning Animated Particle Data
Haimasree Bhattacharya, Yue Gao, Adam Bargteil (University of Utah, Tsinghua University)

SPH Granular Flow with Friction and Cohesion
Ivan Alduan, Miguel A. Otaduy (URJC Madrid)

Hybrid Smoothed Particle Hydrodynamics
Karthik Raveendran, Chris Wojtan, Greg Turk (Georgia Tech, IST Austria)

11:00 - 11:30 am Coffee Break
11:30 - 12:30 am



Keynote I

Thoughts on Physically Based Animation
James O'Brien, UC Berkeley
12:30 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:30 pm














Agents, Crowds, and Skinning
Session Chair: Rachel McDonnell

Simulating Heterogeneous Crowd Behaviors Using Personality Trait Theory
Stephen Guy, Sujeong Kim, Ming Lin, Dinesh Manocha (UNC Chapel Hill)

Scenario Space: Characterizing Coverage, Quality, and Failure of Steering Algorithms
Mubbasir Kapadia, Matthew Wang, Shawn Singh, Glenn Reinman, Petros Faloutsos (UCLA)

Physics-based Character Skinning using Multi-Domain Subspace Deformations
Theodore Kim, Doug James (University of Saskatchewan, Cornell University)

Controllable Hand Deformation from Sparse Examples with Rich Details
Haoda Huang, Ling Zhao, KangKang Yin, Yue Qi, Yizhou Yu, Xin Tong
(Microsoft Research Asia, Beihang U., NU Singapore, UIUC)

3:30 - 4:00 pm Coffee Break
4:00 - 5:00 pm




Keynote II

Perceiving People: Visual Processing of Biological Motion
Niko Troje, Queen's University

5:00 - 5:25 Poster FF
5:25 - 6:45 pm








































Poster reception, FSC Atrium

An Automated Camera Planner for Editing Films from Key Shots
Christophe Lino, Mathieu Chollet, Marc Christie, Remi Ronfard (INRIA Rennes, INRIA Grenoble)

Inverse Kinodynamics
Cyrus Rahgoshay, Amir Hossein Rabbani, Karan Singh, Paul G. Kry (McGill University, University of Toronto)

p2pSkin: Pose-to-Pose Skinning of Animated Meshes
George Antonopoulos, Andreas Vasilakis, Ioannis Fudos (University of Ioannina)

Double your Face Value with Asymmetric Expression of Emotions Driven by a 3D Emotional Model
Junghyun Ahn, Stephane Gobron, Quentin Silvestre, Daniel Thalmann, Ronan Boulic (EPFL, NTU)

Filling Long-Time Gaps in Motion Capture Data
Jan Baumann, Bjorn Kruger, Arno Zinke, Andreas Weber (Bonn University, GfaR mbH)

Motion Capture of Rope Anchored at One End
Jie Long, Michael Jones (Brigham Young University)

BodyJam: How to solve your fashion crisis in seconds
Otavio Braga, Davi Geiger, Christoph Bregler (New York University)

Multi-touch Interface for Character Motion Control
Masaki Oshita (Kyushu Institute of Technology)

FFT-upsampling for Smoke Animation
Jiaotuan Wang, Xubo Yang, Wenlong Lu (Shanghai Jiao Tong University)

Invertible Isotropic Hyperelasticity using SVD Gradients
FunShing Sin, Yufeng Zhu, Yongqiang Li, Daniel Schroeder, Jernej Barbic (University of Southern California)

Estimating Fluid Simulation Parameter from Video
Naoya Iwamoto, Ryusuke Sagawa, Shoji Kunitomo, Shigeo Morishima (Waseda University)

Towards a Non-verbal Enriched Communication System
Stephane Gobron, Junghyun Ahn, Quentin Silvestre, Ronan Boulic (EPFL)

Estimating Cloth Simulation Parameter Based on Detailed 3D Cloth Motion
Shoji Kunimoto, Ryusuke Sagawa, Shigeo Morishima (Waseda University)

7:00 - 9:00 pm Banquet, Beaty Museum for Biodiversity (UBC)

Saturday, August 6           

09:00 - 10:30 am













Fluids -- mathematical formulation
Session Chair: Christopher Twigg

A Multigrid Fluid Pressure Solver Handling Separating Solid Boundary Conditions
Nuttapong Chentanez, Matthias Mueller (NVIDIA PhysX Research)

Mass and Momentum Conservation for Fluid Simulation
Michael Lentine, Mridul Aanjaneya, Ronald Fedkiw (Stanford University, ILM, Nokia Research Center

Mathematical Foundation of the Optimization-based Fluid Animation Method
Kenny Erleben, Marek Misztal, J. Andreas Baerentzen (U. of Copenhagen, Technical University of Denmark)

A Simple Finite Volume Method for Adaptive Viscous Liquids
Christopher Batty, Ben Houston (Columbia Univeristy, Exocortex Technologies)

10:30 - 11:00 am Coffee Break
11:00 - 12:45 am

















Motion Capture
Session Chair: KangKang Yin

A Data-driven Appearance Model for Human Fatigue
Joseph T. Kider Jr., Kaitlin Pollock, Alla Safonova (U. Pennsylvania)

Human Motion Reconstruction from Force Sensors
Sehoon Ha, Yunfei Bai, C. Karen Liu (Georgia Tech)

Practical Color-Based Motion Capture
Robert Wang, Sylvain Paris, Jovan Popovic (MIT CSAIL, 3Gear Systems, Adobe, University of Washington)

Real-Time Classification of Dance Gestures from Skeleton Animation
Michalis Raptis, Darko Kirovski, Hugues Hoppe (UCLA, Microsoft Research)

A Puppet Interface for Retrieval of Motion Capture Data
Naoki Numaguchi, Atsushi Nakazawa, Takaaki Shiratori, Jessica Hodgins
(Osaka University, Disney Research Pittsburgh, Carnegie Mellon University)

12:45 - 2:15 pm Lunch
2:15 - 3:15 pm




Keynote III

An Animator's Eye on Motion
Warren Trezevant, Pixar

3:15 - 3:35 pm Coffee Break
3:35 - 4:42 pm










Fluids -- control and procedural modeling
Session Chair: Christopher Batty

Procedural Fluid Modeling of Explosion Phenomena Based on Physical Properties
Genichi Kawada, Takashi Kanai (University of Tokyo)

Preview-based Sampling for Controlling Gaseous Simulations
Ruoguan Huang, Zeki Melek, John Keyser (Texas A&M University, Dreamworks)

Graph-based Fire Synthesis
Yubo Zhang, Carlos Correa, Kwan-Liu Ma (University of California Davis)

4:50 - 5:57 pm












Facial animation
Session Chair: J. P. Lewis

Content Retargeting Using Parameter-Parallel Facial Layers
Natasha Kholgade, Iain Matthews, Yaser Sheikh (Carnegie Mellon University, Disney Research Pittsburgh)

Facial Cartography: Interactive Scan Correspondence
C Wilson, O. Alexander, B. Tunwattanapong, P. Peers, A. Ghosh, J. Busch, A. Hartholt, P. Debevec
(USC Institute for Creative Technologies, The College of William & Mary)

Real-time Facial Animation from Live Video Tracking
Taehyun Rhee, YoungKyoo Hwang, James Dokyoon Kim, ChangYeong Kim
(Samsung Advanced Institute of Technology)

6:10 pm Dinner on your own (Granville Island recommended to see the fireworks; 4th or Broadway also have many good options. Reservations may be essential for popular spots!)

Sunday, August 7           

9:00 - 10:45 am

















Deformable objects
Session Chair: Jernej Barbic

Optimization for Sag-Free Simulations
Christopher Twigg, Zoran Kacic-Alesic (Industrial Light and Magic)

Robust Real-Time Deformation of Incompressible Surface Meshes
Raphael Diziol, Jan Bender Daniel Bayer (Karlsruhe Institute of Technology, TU Darmstadt)

Asynchronous Integration with Phantom Meshes
David Harmon, Qingnan Zhou, Denis Zorin (New York University)

Element-Wise Mixed Implicit-Explicit Integration for Stable Dynamic Simulation of Deformable Objects
Basil Fierz, Jonas Spillmann, Matthias Harders (ETH Zurich)

A Hexahedral Multigrid Approach for Simulating Cuts in Deformable Objects
TVCG paper presentation
Christian Dick, Joachim Georgii, Rudiger Westermann (TU Munchen, Fraunhofer Bremen)

10:45 - 11:15 am Coffee Break
11:15 - 12:25 am











Motion Editing
Session Chair: Michael Neff

Biomechanically-Inspired Motion Path Editing
Noah Lockwood, Karan Singh (University of Toronto)

Spacetime Vertex Constraints for Dynamically-based Adaptation of Motion-Captured Animation
Cormac O'Brien, John Dingliana, Steven Collins (Trinity College Dublin)

Perceptual evaluation of footskate cleanup
Martin Prazak, Ludovic Hoyet, Carol O'Sullivan (Trinity College Dublin)


12:25 - 12:40 pm Paper Awards and Wrap Up