Performance Schedule

Art Gallery Stage, Hall B1

Sunday 30 July

1:30 - 2:35 pm
Unheimlich
Telematic theater performance and presentation
Paul Sermon, Steve Dixon, Mathias Fuchs, Andrea Zapp

3:30 - 5 pm
AUDIO BALLERINAS
Dance, audio, electronics performance
Benoit Maubrey

Monday 31 July

10 am - 12:15 pm
Unheimlich
Telematic theater performance
Paul Sermon, Steve Dixon, Mathias Fuchs, Andrea Zapp

Audio Ballerinas
Dance, audio, electronics performance
Benoit Maubrey

Singularity
Flute-computer performance and presentation
Mark Ballora and Agatha Jui-Chih Wang

4 - 5:50 pm
Mandala
Musical improvisation with CG and presentation
Ben Vigoda

Audio Ballerinas
Dance, audio, electronics performance
Benoit Maubrey

Tuesday 1 August

10 am - 1 pm
Abracadabra
Interactive magic performance and presentation
Jun Oh and Min Jeong Kang

Gemon Dance
Interactive dance performance and presentation
Yoichiro Kawaguchi

Perceivable Bodies
Interactive dance performance and presentation
Palindrome

HOEReographien
Documentation of interactive dance performance
THEATER DER KLÄNGE

2:30 - 5:10 pm
spatial oscillator
Interactive dance performance and presentation
Hyojung Seo and Seunghye Kim

Collapse:Focus
Live mediated video and sound and presentation
Joe Reinsel

On-the-Fly Counterpoint
Real-time programming and audio and presentation
Ge Wang and Perry R. Cook

Off-Stage Performance Presentation
VJ Fleet (redux)
Julie Andreyev

Wednesday 2 August

10 am - 1:35 pm
Eye of the Pilot
Live music and video and presentation
Addictive TV

Jam'aa for Haile
Robotic drum performance and presentation
Gil Weinberg

reacTable*
Interactive audiovisual tabletop performance and presentation
Sergi Jordà

2:30 - 4:30 pm
Perceivable Bodies
Interactive dance performance
Palindrome

Abracadabra
Interactive magic performance
Jun Oh and Min Jeong Kang

Singularity
Flute-computer performance
Mark Ballora & Agatha Jui-Chih Wang

4:30 - 5:30 pm
Off-Stage Performance Presentations
Light Attack
Daniel Sauter

unspoken_boston_siggraph
Hoyun Son

Thursday 3 August

10 am - 1 pm
spatial oscillator
Interactive dance performance
Hyojung Seo and Seunghye Kim

On-the-Fly Counterpoint
Real-time programming and audio
Ge Wang and Perry R. Cook

Collapse:Focus
Live mediated video and sound
Joe Reinsel

reacTable*
Interactive audiovisual tabletop performance
Sergi Jordà

2 - 5 pm
HOEReographien
Documentation of interactive dance performance
THEATER DER KLÄNGE

Eye of the Pilot
Live music and video
Addictive TV

Jam'aa for Haile
Robotic drum performance
Gil Weinberg

Gemon Dance
Interactive dance performance
Yoichiro Kawaguchi