s
Share This Page o

Open Access S2014 Conference Proceedings

Until the commencement of SIGGRAPH 2015, the ACM Transactions on Graphics (TOG) SIGGRAPH 2014 conference proceedings will be available online for free through the open access links below. These links will only work when launched from SIGGRAPH.org.

Proceedings from previous SIGGRAPH conferences are available in the SIGGRAPH portion of the ACM Digital Library, to which ACM SIGGRAPH members have unlimited access. Join now to unlock access to the SIGGRAPH conference archives and other ACM SIGGRAPH publications.

Full Citation for ACM TOG SIGGRAPH 2014 in the ACM Digital Library


Jump to Session: Shape Collection, Sound & Light, Faces, Points & Reconstruction, Controlling Character, Non-Photorealistic Rendering, Sampling & Spectra, Displays, Fabrication Oriented Design, Geometry Processing, Games & Design, Surfaces, Deformation and Correspondence, Video Applications, Animating Characters, Computational Sensing and Display, Typography & Illustration, Fabrication, Layout Building & Scenes, Light Transport, Subspace & Spacetime, Mesh Based Simulation, Reflectance: Modeling, Capturing, Renderings, Shape Analysis, Hair & Collisions, Image Tricks, Interactive Modeling, Fields on Surfaces, Fluids, Hardware Systems, Changing your Perception, Fast Rendering, Stretching & Flowing, Depth for All Occasions, Surfaces, Shapes and Maps, Shady Images


Shape Collection

(Session Chair: Michael Wimmer)

Meta-representation of shape families

Noa Fish, Melinos Averkiou, Oliver van Kaick, Olga Sorkine-Hornung, Daniel Cohen-Or, Niloy J. Mitra

Organizing heterogeneous scene collections through contextual focal points

Kai Xu, Rui Ma, Hao Zhang, Chenyang Zhu, Ariel Shamir, Daniel Cohen-Or, Hui Huang

Functional map networks for analyzing and exploring large shape collections

Qixing Huang, Fan Wang, Leonidas Guibas

Estimating image depth using shape collections

Hao Su, Qixing Huang, Niloy J. Mitra, Yangyan Li, Leonidas Guibas


Sound & Light

(Session Chair: Paul Kry)

Parametric wave field coding for precomputed sound propagation

Nikunj Raghuvanshi, John Snyder

High-order diffraction and diffuse reflections for interactive sound propagation in large environments

Carl Schissler, Ravish Mehra, Dinesh Manocha

Eigenmode compression for modal sound models

Timothy R. Langlois, Steven S. An, Kelvin K. Jin, Doug L. James

Inverse-Foley animation: synchronizing rigid-body motions to sound

Timothy R. Langlois, Doug L. James


Faces

(Session Chair: Mark Pauly)

Controllable high-fidelity facial performance transfer

Feng Xu, Jinxiang Chai, Yilong Liu, Xin Tong

Displaced dynamic expression regression for real-time facial tracking and animation

Chen Cao, Qiming Hou, Kun Zhou

Rigid stabilization of facial expressions

Thabo Beeler, Derek Bradley


Points & Reconstruction

(Session Chair: Yaron Lipman)

Point morphology

Stéphane Calderon, Tamy Boubekeur

Floating scale surface reconstruction

Simon Fuhrmann, Michael Goesele

Continuous projection for fast L1 reconstruction

Reinhold Preiner, Oliver Mattausch, Murat Arikan, Renato Pajarola, Michael Wimmer

Flower modeling via X-ray computed tomography

Takashi Ijiri, Shin Yoshizawa, Hideo Yokota, Takeo Igarashi


Controlling Character

(Session Chair: Nancy Pollard)

Generalizing locomotion style to new animals with inverse optimal regression

Kevin Wampler, Zoran Popović, Jovan Popović

Learning bicycle stunts

Jie Tan, Yuting Gu, C. Karen Liu, Greg Turk

Online motion synthesis using sequential Monte Carlo

Perttu Hämäläinen, Sebastian Eriksson, Esa Tanskanen, Ville Kyrki, Jaakko Lehtinen

Breathing life into shape: capturing, modeling and animating 3D human breathing

Aggeliki Tsoli, Naureen Mahmood, Michael J. Black


Non-Photorealistic Rendering

(Session Chair: Adrien Bousseeau)

Fast multipole representation of diffusion curves and points

Timothy Sun, Papoj Thamjaroenporn, Changxi Zheng

EZ-sketching: three-level optimization for error-tolerant image tracing

Qingkun Su, Wing Ho Andy Li, Jue Wang, Hongbo Fu


Sampling & Spectra

(Session Chair: Steve Marschner)

A constructive theory of sampling for image synthesis using reproducing Kernel bases

Christian Lessig, Mathieu Desbrun, Eugene Fiume

Fast tile-based adaptive sampling with user-specified Fourier spectra

Florent Wachtel, Adrien Pilleboue, David Coeurjolly, Katherine Breeden, Gurprit Singh, Gaël Cathelin, Fernando de Goes, Mathieu Desbrun, Victor Ostromoukhov

Factored axis-aligned filtering for rendering multiple distribution effects

Soham Uday Mehta, JiaXian Yao, Ravi Ramamoorthi, Fredo Durand


Displays

(Session Chair: Hendrik Lensch)

A compressive light field projection system

Matthew Hirsch, Gordon Wetzstein, Ramesh Raskar

Eyeglasses-free display: towards correcting visual aberrations with computational light field displays

Fu-Chung Huang, Gordon Wetzstein, Brian A. Barsky, Ramesh Raskar

Cascaded displays: spatiotemporal superresolution using offset pixel layers

Felix Heide, Douglas Lanman, Dikpal Reddy, Jan Kautz, Kari Pulli, David Luebke

A reflectance display

Daniel Glasner, Todd Zickler, Anat Levin


Fabrication Oriented Design

(Session Chair: Takeo Igarashi)

Design and fabrication by example

Adriana Schulz, Ariel Shamir, David I. W. Levin, Pitchaya Sitthi-amorn, Wojceich Matusik

Designing inflatable structures

Mélina Skouras, Bernhard Thomaszewski, Peter Kaufmann, Akash Garg, Bernd Bickel, Eitan Grinspun, Markus Gross

Computational design of linkage-based characters

Bernhard Thomaszewski, Stelian Coros, Damien Gauge, Vittorio Megaro, Eitan Grinspun, Markus Gross

Pteromys: interactive design and optimization of free-formed free-flight model airplanes

Nobuyuki Umetani, Yuki Koyama, Ryan Schmidt, Takeo Igarashi

Wire mesh design

Akash Garg, Andrew O. Sageman-Furnas, Bailin Deng, Yonghao Yue, Eitan Grinspun, Mark Pauly, Max Wardetzky


Geometry Processing

(Session Chair: Mario Botsch)

Earth mover's distances on discrete surfaces

Justin Solomon, Raif Rustamov, Leonidas Guibas, Adrian Butscher

Controlling singular values with semidefinite programming

Shahar Z. Kovalsky, Noam Aigerman, Ronen Basri, Yaron Lipman

Lifted bijections for low distortion surface mappings

Noam Aigerman, Roi Poranne, Yaron Lipman

Form-finding with polyhedral meshes made simple

Chengcheng Tang, Xiang Sun, Alexandra Gomes, Johannes Wallner, Helmut Pottmann


Games & Design

(Session Chair: Andy Nealen)

Boxelization: folding 3D objects into boxes

Yahan Zhou, Shinjiro Sueda, Wojciech Matusik, Ariel Shamir

The Connect-The-Dots family of puzzles: design and automatic generation

Maarten Löffler, Mira Kaiser, Tim van Kapel, Gerwin Klappe, Marc van Kreveld, Frank Staals

Self-refining games using player analytics

Matt Stanton, Ben Humberston, Brandon Kase, James F. O'Brien, Kayvon Fatahalian, Adrien Treuille

High-contrast computational caustic design

Yuliy Schwartzburg, Romain Testuz, Andrea Tagliasacchi, Mark Pauly


Surfaces, Deformation and Correspondence

(Session Chair: Olga Sorkine-Hornung)

Locally injective parametrization with arbitrary fixed boundaries

Ofir Weber, Denis Zorin

Provably good planar mappings

Roi Poranne, Yaron Lipman


Video Applications

(Session Chair: Floraine Berthouzoz)

VideoSnapping: interactive synchronization of multiple videos

Oliver Wang, Christopher Schroers, Henning Zimmer, Markus Gross, Alexander Sorkine-Hornung

First-person hyper-lapse videos

Johannes Kopf, Michael F. Cohen, Richard Szeliski

The visual microphone: passive recovery of sound from video

Abe Davis, Michael Rubinstein, Neal Wadhwa, Gautham J. Mysore, Frédo Durand, William T. Freeman

Intrinsic video and applications

Genzhi Ye, Elena Garces, Yebin Liu, Qionghai Dai, Diego Gutierrez

Automatic editing of footage from multiple social cameras

Ido Arev, Hyun Soo Park, Yaser Sheikh, Jessica Hodgins, Ariel Shamir


Animating Characters

(Session Chair: Ladislav Kavan)

Tangible and modular input device for character articulation

Alec Jacobson, Daniele Panozzo, Oliver Glauser, Cédric Pradalier, Otmar Hilliges, Olga Sorkine-Hornung

Interactive manipulation of large-scale crowd animation

Jongmin Kim, Yeongho Seol, Taesoo Kwon, Jehee Lee

Robust and accurate skeletal rigging from mesh sequences

Binh Huy Le, Zhigang Deng


Computational Sensing & Display

(Session Chair: Gordon Wetzstein)

Pixie dust: graphics generated by levitated and animated objects in computational acoustic-potential field

Yoichi Ochiai, Takayuki Hoshi, Jun Rekimoto

Learning to be a depth camera for close-range human capture and interaction

Sean Ryan Fanello, Cem Keskin, Shahram Izadi, Pushmeet Kohli, David Kim, David Sweeney, Antonio Criminisi, Jamie Shotton, Sing Bing Kang, Tim Paek

Temporal frequency probing for 5D transient analysis of global light transport

Matthew O'Toole, Felix Heide, Lei Xiao, Matthias B. Hullin, Wolfgang Heidrich, Kiriakos N. Kutulakos

Compressive epsilon photography for post-capture control in digital imaging

Atsushi Ito, Salil Tambe, Kaushik Mitra, Aswin C. Sankaranarayanan, Ashok Veeraraghavan

Pinlight displays: wide field of view augmented reality eyeglasses using defocused point light sources

Andrew Maimone, Douglas Lanman, Kishore Rathinavel, Kurtis Keller, David Luebke, Henry Fuchs


Typography & Illustration

(Session Chair: Ariel Shamir)

DecoBrush: drawing structured decorative patterns by example

Jingwan Lu, Connelly Barnes, Connie Wan, Paul Asente, Radomir Mech, Adam Finkelstein

Learning a manifold of fonts

Neill D. F. Campbell, Jan Kautz

Exploratory font selection using crowdsourced attributes

Peter O'Donovan, Jānis Lībeks, Aseem Agarwala, Aaron Hertzmann

A similarity measure for illustration style

Elena Garces, Aseem Agarwala, Diego Gutierrez, Aaron Hertzmann

Look over here: attention-directing composition of manga elements

Ying Cao, Rynson W. H. Lau, Antoni B. Chan


Fabrication

(Session Chair: Bernhard Thomaszewski)

An asymptotic numerical method for inverse elastic shape design

Xiang Chen, Changxi Zheng, Weiwei Xu, Kun Zhou

Spin-it: optimizing moment of inertia for spinnable objects

Moritz Bächer, Emily Whiting, Bernd Bickel, Olga Sorkine-Hornung

Build-to-last: strength to weight 3D printed objects

Lin Lu, Andrei Sharf, Haisen Zhao, Yuan Wei, Qingnan Fan, Xuelin Chen, Yann Savoye, Changhe Tu, Daniel Cohen-Or, Baoquan Chen

Bridging the gap: automated steady scaffoldings for 3D printing

Jérémie Dumas, Jean Hergel, Sylvain Lefebvre


Layout Building & Scenes

(Session Chair: Oliver Deussen)

Computing layouts with deformable templates

Chi-Han Peng, Yong-Liang Yang, Peter Wonka


Light Transport

(Session Chair: Jaakko Lehtinen)

Multiplexed metropolis light transport

Toshiya Hachisuka, Anton S. Kaplanyan, Carsten Dachsbacher

On-line learning of parametric mixture models for light transport simulation

Jiří Vorba, Ondřej Karlík, Martin Šik, Tobias Ritschel, Jaroslav Křivánek

The natural-constraint representation of the path space for efficient light transport simulation

Anton S. Kaplanyan, Johannes Hanika, Carsten Dachsbacher

Unifying points, beams, and paths in volumetric light transport simulation

Jaroslav Křivánek, Iliyan Georgiev, Toshiya Hachisuka, Petr Vévoda, Martin Šik, Derek Nowrouzezahrai, Wojciech Jarosz

High-order similarity relations in radiative transfer

Shuang Zhao, Ravi Ramamoorthi, Kavita Bala


Subspace & Spacetime

(Session Chair: Jernej Barbic)

Subspace clothing simulation using adaptive bases

Fabian Hahn, Bernhard Thomaszewski, Stelian Coros, Robert W. Sumner, Forrester Cole, Mark Meyer, Tony DeRose, Markus Gross

Simulating articulated subspace self-contact

Yun Teng, Miguel A. Otaduy, Theodore Kim

Sensitivity-optimized rigging for example-based real-time clothing synthesis

Weiwei Xu, Nobuyuki Umentani, Qianwen Chao, Jie Mao, Xiaogang Jin, Xin Tong

Space-time editing of elastic motion through material optimization and reduction

Siwang Li, Jin Huang, Fernando de Goes, Xiaogang Jin, Hujun Bao, Mathieu Desbrun

Animating deformable objects using sparse spacetime constraints

Christian Schulz, Christoph von Tycowicz, Hans-Peter Seidel, Klaus Hildebrandt


Mesh Based Simulation

(Session Chair: Joey Teran)

Adaptive tearing and cracking of thin sheets

Tobias Pfaff, Rahul Narain, Juan Miguel de Joya, James F. O'Brien

Codimensional surface tension flow on simplicial complexes

Bo Zhu, Ed Quigley, Matthew Cong, Justin Solomon, Ronald Fedkiw

Multimaterial mesh-based surface tracking

Fang Da, Christopher Batty, Eitan Grinspun

Physics-inspired adaptive fracture refinement

Zhili Chen, Miaojun Yao, Renguo Feng, Huamin Wang


Reflectance: Modeling, Capturing, Renderings

(Session Chair: Wojciech Matusik)

genBRDF: discovering new analytic BRDFs with genetic programming

Adam Brady, Jason Lawrence, Pieter Peers, Westley Weimer

Discrete stochastic microfacet models

Wenzel Jakob, Miloš Hašan, Ling-Qi Yan, Jason Lawrence, Ravi Ramamoorthi, Steve Marschner

Rendering glints on high-resolution normal-mapped specular surfaces

Ling-Qi Yan, Miloš Hašan, Wenzel Jakob, Jason Lawrence, Steve Marschner, Ravi Ramamoorthi

Reflectance scanning: estimating shading frame and BRDF with generalized linear light sources

Guojun Chen, Yue Dong, Pieter Peers, Jiawan Zhang, Xin Tong

A comprehensive framework for rendering layered materials

Wenzel Jakob, Eugene d'Eon, Otto Jakob, Steve Marschner


Shape Analysis

(Session Chair: Robert Sumner)

Relating shapes via geometric symmetries and regularities

Art Tevs, Qixing Huang, Michael Wand, Hans-Peter Seidel, Leonidas Guibas

Shape2Pose: human-centric shape analysis

Vladimir G. Kim, Siddhartha Chaudhuri, Leonidas Guibas, Thomas Funkhouser

Inverse procedural modeling of facade layouts

Fuzhang Wu, Dong-Ming Yan, Weiming Dong, Xiaopeng Zhang, Peter Wonka


Hair & Collisions

(Session Chair: Florence Bertails-Descoubes)

Defending continuous collision detection against errors

Huamin Wang

Adaptive nonlinearity for collisions in complex rod assemblies

Danny M. Kaufman, Rasmus Tamstorf, Breannan Smith, Jean-Marie Aubry, Eitan Grinspun

A reduced model for interactive hairs

Menglei Chai, Changxi Zheng, Kun Zhou

Capturing and stylizing hair for 3D fabrication

Jose I. Echevarria, Derek Bradley, Diego Gutierrez, Thabo Beeler

Robust hair capture using simulated examples

Liwen Hu, Chongyang Ma, Linjie Luo, Hao Li


Image Tricks

(Session Chair: Aseem Agarwala)

3D object manipulation in a single photograph using stock 3D models

Natasha Kholgade, Tomas Simon, Alexei Efros, Yaser Sheikh

Bilateral texture filtering

Hojin Cho, Hyunjoon Lee, Henry Kang, Seungyong Lee

Image completion using planar structure guidance

Jia-Bin Huang, Sing Bing Kang, Narendra Ahuja, Johannes Kopf


Interactive Modeling

(Session Chair: Tamy Boubekeur)

PushPull++

Markus Lipp, Peter Wonka, Pascal Müller

True2Form: 3D curve networks from 2D sketches via selective regularization

Baoxuan Xu, William Chang, Alla Sheffer, Adrien Bousseau, James McCrae, Karan Singh

Interactive shape modeling using a skeleton-mesh co-representation

J. Andreas Bærentzen, Rinat Abdrashitov, Karan Singh

Vector graphics complexes

Boris Dalstein, Rémi Ronfard, Michiel van de Panne


Fields on Surfaces

(Session Chair: Miri Ben-Chen)

Frame fields: anisotropic and non-orthogonal cross fields

Daniele Panozzo, Enrico Puppo, Marco Tarini, Olga Sorkine-Hornung

Robust field-aligned global parametrization

Ashish Myles, Nico Pietroni, Denis Zorin


Fluids

(Session Chair: Barbara Solenthaler)

Detailed water with coarse grids: combining surface meshes and adaptive discontinuous Galerkin

Essex Edwards, Robert Bridson

Blending liquids

Karthik Raveendran, Chris Wojtan, Nils Thuerey, Greg Turk

Augmented MPM for phase-change and varied materials

Alexey Stomakhin, Craig Schroeder, Chenfanfu Jiang, Lawrence Chai, Joseph Teran, Andrew Selle

From capture to simulation: connecting forward and inverse problems in fluids

James Gregson, Ivo Ihrke, Nils Thuerey, Wolfgang Heidrich

Smoke rings from smoke

Steffen Weißmann, Ulrich Pinkall, Peter Schröder


Hardware Systems

(Session Chair: Diego Nehab)

AMFS: adaptive multi-frequency shading for future graphics processors

Petrik Clarberg, Robert Toth, Jon Hasselgren, Jim Nilsson, Tomas Akenine-Möller

Extending the graphics pipeline with adaptive, multi-rate shading

Yong He, Yan Gu, Kayvon Fatahalian

Embree: a kernel framework for efficient CPU ray tracing

Ingo Wald, Sven Woop, Carsten Benthin, Gregory S. Johnson, Manfred Ernst

Darkroom: compiling high-level image processing code into hardware pipelines

James Hegarty, John Brunhaver, Zachary DeVito, Jonathan Ragan-Kelley, Noy Cohen, Steven Bell, Artem Vasilyev, Mark Horowitz, Pat Hanrahan


Changing your Perception

(Session Chair: Yaser Sheikh)

Modeling and optimizing eye vergence response to stereoscopic cuts

Krzysztof Templin, Piotr Didyk, Karol Myszkowski, Mohamed M. Hefeeda, Hans-Peter Seidel, Wojciech Matusik

How do people edit light fields?

Adrian Jarabo, Belen Masia, Adrien Bousseau, Fabio Pellacini, Diego Gutierrez

Simulating and compensating changes in appearance between day and night vision

Robert Wanat, Rafał K. Mantiuk

Style transfer for headshot portraits

YiChang Shih, Sylvain Paris, Connelly Barnes, William T. Freeman, Frédo Durand

Transient attributes for high-level understanding and editing of outdoor scenes

Pierre-Yves Laffont, Zhile Ren, Xiaofeng Tao, Chao Qian, James Hays


Fast Rendering

(Session Chair: Barbara Solenthaler)

Compact precomputed voxelized shadows

Erik Sintorn, Viktor Kämpe, Ola Olsson, Ulf Assarsson

Dynamic ray stream traversal

Rasmus Barringer, Tomas Akenine-Möller


Stretching & Flowing

(Session Chair: Huamin Wang)

Active volumetric musculoskeletal systems

Ye Fan, Joshua Litven, Dinesh K. Pai

Unified particle physics for real-time applications

Miles Macklin, Matthias Müller, Nuttapong Chentanez, Tae-Yong Kim

Projective dynamics: fusing constraint projections for fast simulation

Sofien Bouaziz, Sebastian Martin, Tiantian Liu, Ladislav Kavan, Mark Pauly


Depth for All Occasions

(Session Chair: Johannes Kopf)

Color map optimization for 3D reconstruction with consumer depth cameras

Qian-Yi Zhou, Vladlen Koltun

Real-time non-rigid reconstruction using an RGB-D camera

Michael Zollhöfer, Matthias Nießner, Shahram Izadi, Christoph Rehmann, Christopher Zach, Matthew Fisher, Chenglei Wu, Andrew Fitzgibbon, Charles Loop, Christian Theobalt, Marc Stamminger

Proactive 3D scanning of inaccessible parts

Feilong Yan, Andrei Sharf, Wenzhen Lin, Hui Huang, Baoquan Chen


Surfaces, Shapes and Maps

(Session Chair: Michael Wand)

Topology-varying 3D shape creation via structural blending

Ibraheem Alhashim, Honghua Li, Kai Xu, Junjie Cao, Rui Ma, Hao Zhang


Shady Images

(Session Chair: Ping Tan)

Intrinsic images in the wild

Sean Bell, Kavita Bala, Noah Snavely

AverageExplorer: interactive exploration and alignment of visual data collections

Jun-Yan Zhu, Yong Jae Lee, Alexei A. Efros

Top