s
Share This Page o

Open Access S2013 Conference Proceedings

Until the commencement of SIGGRAPH 2014, the ACM Transactions on Graphics (TOG) SIGGRAPH 2013 conference proceedings will be available online for free through the open access links below. These links will only work when launched from SIGGRAPH.org.

Proceedings from previous SIGGRAPH conferences are available in the ACM Digital Library, to which ACM SIGGRAPH members have unlimited access. Join now to unlock access to the SIGGRAPH conference archives and other ACM SIGGRAPH publications.

Full Citation for ACM TOG SIGGRAPH 2013 in the ACM Digital Library


Jump to Session: Geometry & Topology, Color & Compositing, Faces & Hands, Computational Light Capture, Rods & Shells, Line Drawing, Perception, Surfaces & Differential Geometry, Fluid Grids & Meshes, Points, Voxels & Liquids, Shape Analysis, Image-Based Reconstruction, Video & WarpingDesign & Authoring, Data-Driven Animation, Building Structures & Layouts, Global Illumination, Quads & Meshing, Advanced Rendering, Water & Snow With Particles, Deformation & Distortion, Materials, Surface Reconstruction, Sounds & Solids, Artistic Rendering & Stylization, Structures Faces & Building, Skinning & Deformation, Sampling, Precomputed Rendering, Display Hardware, 3D Printing, Hardware Rendering, Laplacians Light Field & Layouts, Appearance Fabrication.


Geometry & Topology

(Session Chair: Alla Sheffer)

An efficient computation of handle and tunnel loops via Reeb graphs

Tamal K. Dey, Fengtao Fan, Yusu Wang

Robust inside-outside segmentation using generalized winding numbers

Alec Jacobson, Ladislav Kavan, Olga Sorkine-Hornung

Putting holes in holey geometry: topology change for arbitrary surfaces

Gilbert Louis Bernstein, Chris Wojtan

MeshGit: diffing and merging meshes for polygonal modeling

Jonathan D. Denning, Fabio Pellacini


Color & Compositing

(Session Chair: Alexander Hornung)

User-assisted image compositing for photographic lighting

Ivaylo Boyadzhiev, Sylvain Paris, Kavita Bala

Probabilistic color-by-numbers: suggesting pattern colorizations using factor graphs

Sharon Lin, Daniel Ritchie, Matthew Fisher, Pat Hanrahan

Optimizing color consistency in photo collections

Yoav HaCohen, Eli Shechtman, Dan B. Goldman, Dani Lischinski

Example-based video color grading

Nicolas Bonneel, Kalyan Sunkavalli, Sylvain Paris, Hanspeter Pfister


Faces & Hands

(Session Chair: Yaser Sheikh)

Online modeling for realtime facial animation

Sofien Bouaziz, Yangang Wang, Mark Pauly

3D shape regression for real-time facial animation

Chen Cao, Yanlin Weng, Stephen Lin, Kun Zhou

Realtime facial animation with on-the-fly correctives

Hao Li, Jihun Yu, Yuting Ye, Chris Bregler

Video-based hand manipulation capture through composite motion control

Yangang Wang, Jianyuan Min, Jianjie Zhang, Yebin Liu, Feng Xu, Qionghai Dai, Jinxiang Chai


Computational Light Capture

(Session Chair: Kari Pulli)

Femto-photography: capturing and visualizing the propagation of light

Andreas Velten, Di Wu, Adrian Jarabo, Belen Masia, Christopher Barsi, Chinmaya Joshi, Everett Lawson, Moungi Bawendi, Diego Gutierrez, Ramesh Raskar

Low-budget transient imaging using photonic mixer devices

Felix Heide, Matthias B. Hullin, James Gregson, Wolfgang Heidrich

Compressive light field photography using overcomplete dictionaries and optimized projections

Kshitij Marwah, Gordon Wetzstein, Yosuke Bando, Ramesh Raskar

A reconfigurable camera add-on for high dynamic range, multispectral, polarization, and light-field imaging

Alkhazur Manakov, John F. Restrepo, Oliver Klehm, Ramon Hegedüs, Elmar Eisemann, Hans-Peter Seidel, Ivo Ihrke


Rods & Shells

(Session Chair: Doug James)

Super space clothoids

Romain Casati, Florence Bertails-Descoubes

Thin skin elastodynamics

Duo Li, Shinjiro Sueda, Debanga R. Neog, Dinesh K. Pai

Embedded thin shells for wrinkle simulation

Olivier Rémillard, Paul G. Kry

Folding and crumpling adaptive sheets

Rahul Narain, Tobias Pfaff, James F. O'Brien

Adaptive fracture simulation of multi-layered thin plates

Oleksiy Busaryev, Tamal K. Dey, Huamin Wang


Line Drawing

(Session Chair: Adam Finkelstein)

Handwriting beautification using token means

C. Lawrence Zitnick

Real-time drawing assistance through crowdsourcing

Alex Limpaecher, Nicolas Feltman, Adrien Treuille, Michael Cohen

Style and abstraction in portrait sketching

Itamar Berger, Ariel Shamir, Moshe Mahler, Elizabeth Carter, Jessica Hodgins

Interpreting concept sketches

Tianjia Shao, Wilmot Li, Kun Zhou, Weiwei Xu, Baining Guo, Niloy J. Mitra

Stereoscopic 3D line drawing

Yongjin Kim, Yunjin Lee, Henry Kang, Seungyong Lee


Perception

(Session Chair: Diego Gutierrez)

Perception of perspective distortions in image-based rendering

Peter Vangorp, Christian Richardt, Emily A. Cooper, Gaurav Chaurasia, Martin S. Banks, George Drettakis


Surfaces & Differential Geometry

(Session Chair: Yaron Lipman)

Globally optimal direction fields

Felix Knöppel, Keenan Crane, Ulrich Pinkall, Peter Schröder

Weighted averages on surfaces

Daniele Panozzo, Ilya Baran, Olga Diamanti, Olga Sorkine-Hornung

Robust fairing via conformal curvature flow

Keenan Crane, Ulrich Pinkall, Peter Schröder


Fluid Grids & Meshes

(Session Chair: Chris Wojtan)

Subspace fluid re-simulation

Theodore Kim, John Delaney

A new grid structure for domain extension

Bo Zhu, Wenlong Lu, Matthew Cong, Byungmoon Kim, Ronald Fedkiw


Points

(Session Chair: Tamy Boubekeur)

Mesh denoising via L0 minimization

Lei He, Scott Schaefer

L1-medial skeleton of point cloud

Hui Huang, Shihao Wu, Daniel Cohen-Or, Minglun Gong, Hao Zhang, Guiqing Li, Baoquan Chen

Semantic decomposition and reconstruction of residential scenes from LiDAR data

Hui Lin, Jizhou Gao, Yu Zhou, Guiliang Lu, Mao Ye, Chenxi Zhang, Ligang Liu, Ruigang Yang


Voxels & Liquids

(Session Chair: Andrew Selle)

A two-continua approach to Eulerian simulation of water spray

Michael B. Nielsen, Ole Østerby

Liquid surface tracking with error compensation

Morten Bojsen-Hansen, Chris Wojtan


Shape Analysis

(Session Chair: Misha Kazhdan)

Co-hierarchical analysis of shape structures

Oliver van Kaick, Kai Xu, Hao Zhang, Yanzhen Wang, Shuyang Sun, Ariel Shamir, Daniel Cohen-Or

Learning part-based templates from large collections of 3D shapes

Vladimir G. Kim, Wilmot Li, Niloy J. Mitra, Siddhartha Chaudhuri, Stephen DiVerdi, Thomas Funkhouser

Qualitative organization of collections of shapes via quartet analysis

Shi-Sheng Huang, Ariel Shamir, Chao-Hui Shen, Hao Zhang, Alla Sheffer, Shi-Min Hu, Daniel Cohen-Or

Map-based exploration of intrinsic shape differences and variability

Raif M. Rustamov, Maks Ovsjanikov, Omri Azencot, Mirela Ben-Chen, Frédéric Chazal, Leonidas Guibas


Image-Based Reconstruction

(Session Chair: Wojciech Matusik)

Scene reconstruction from high spatio-angular resolution light fields

Changil Kim, Henning Zimmer, Yael Pritch, Alexander Sorkine-Hornung, Markus Gross

Image-based reconstruction and synthesis of dense foliage

Derek Bradley, Derek Nowrouzezahrai, Paul Beardsley

Dynamic hair manipulation in images and videos

Menglei Chai, Lvdi Wang, Yanlin Weng, Xiaogang Jin, Kun Zhou

Structure-aware hair capture

Linjie Luo, Hao Li, Szymon Rusinkiewicz


Video & Warping

(Session Chair: Eli Shechtman)

Automated video looping with progressive dynamism

Zicheng Liao, Neel Joshi, Hugues Hoppe

Bundled camera paths for video stabilization

Shuaicheng Liu, Lu Yuan, Ping Tan, Jian Sun

Rectangling panoramic images via warping

Kaiming He, Huiwen Chang, Jian Sun

Phase-based video motion processing

Neal Wadhwa, Michael Rubinstein, Frédo Durand, William T. Freeman


Design & Authoring

(Session Chair: Jehee Lee)

Make it stand: balancing shapes for 3D fabrication

Romain Prévost, Emily Whiting, Sylvain Lefebvre, Olga Sorkine-Hornung

Computational design of actuated deformable characters

Mélina Skouras, Bernhard Thomaszewski, Stelian Coros, Bernd Bickel, Markus Gross

Computational design of mechanical characters

Stelian Coros, Bernhard Thomaszewski, Gioacchino Noris, Shinjiro Sueda, Moira Forberg, Robert W. Sumner, Wojciech Matusik, Bernd Bickel

Interactive authoring of simulation-ready plants

Yili Zhao, Jernej Barbič

Parsing sewing patterns into 3D garments

Floraine Berthouzoz, Akash Garg, Danny M. Kaufman, Eitan Grinspun, Maneesh Agrawala


Data-Driven Animation

(Session Chair: Jinxiang Chai)

Non-polynomial Galerkin projection on deforming meshes

Matt Stanton, Yu Sheng, Martin Wicke, Federico Perazzi, Amos Yuen, Srinivasa Narasimhan, Adrien Treuille

Near-exhaustive precomputation of secondary cloth effects

Doyub Kim, Woojong Koh, Rahul Narain, Kayvon Fatahalian, Adrien Treuille, James F. O'Brien

Modeling friction and air effects between cloth and deformable bodies

Zhili Chen, Renguo Feng, Huamin Wang

Flow reconstruction for data-driven traffic animation

David Wilkie, Jason Sewall, Ming Lin

Dynamic element textures

Chongyang Ma, Li-Yi Wei, Sylvain Lefebvre, Xin Tong


Building Structures & Layouts

(Session Chair: Bedřich Beneš)

Designing unreinforced masonry models

Daniele Panozzo, Philippe Block, Olga Sorkine-Hornung

Computing self-supporting surfaces by regular triangulation

Yang Liu, Hao Pan, John Snyder, Wenping Wang, Baining Guo

On the equilibrium of simplicial masonry structures

Fernando de Goes, Pierre Alliez, Houman Owhadi, Mathieu Desbrun

Reciprocal frame structures made easy

Peng Song, Chi-Wing Fu, Prashant Goswami, Jianmin Zheng, Niloy J. Mitra, Daniel Cohen-Or


Global Illumination

(Session Chair: Steve Marschner)

Gradient-domain metropolis light transport

Jaakko Lehtinen, Tero Karras, Samuli Laine, Miika Aittala, Frédo Durand, Timo Aila

Axis-aligned filtering for interactive physically-based diffuse indirect lighting

Soham Uday Mehta, Brandon Wang, Ravi Ramamoorthi, Fredo Durand


Quads & Meshing

(Session Chair: Denis Zorin)

Sketch-based generation and editing of quad meshes

Kenshi Takayama, Daniele Panozzo, Alexander Sorkine-Hornung, Olga Sorkine-Hornung

Integer-grid maps for reliable quad meshing

David Bommes, Marcel Campen, Hans-Christian Ebke, Pierre Alliez, Leif Kobbelt

Particle-based anisotropic surface meshing

Zichun Zhong, Xiaohu Guo, Wenping Wang, Bruno Lévy, Feng Sun, Yang Liu, Weihua Mao


Advanced Rendering

(Session Chair: Holly Rushmeier)

A4: asynchronous adaptive anti-aliasing using shared memory

Rasmus Barringer, Tomas Akenine-Möller

High resolution sparse voxel DAGs

Viktor Kämpe, Erik Sintorn, Ulf Assarsson


Water & Snow With Particles

(Session Chair: Robert Bridson)

A material point method for snow simulation

Alexey Stomakhin, Craig Schroeder, Lawrence Chai, Joseph Teran, Andrew Selle

Highly adaptive liquid simulations on tetrahedral meshes

Ryoichi Ando, Nils Thürey, Chris Wojtan

Position based fluids

Miles Macklin, Matthias Müller


Deformation & Distortion

(Session Chair: Ilya Baran)

Controlled-distortion constrained global parametrization

Ashish Myles, Denis Zorin

Injective and bounded distortion mappings in 3D

Noam Aigerman, Yaron Lipman

Subspace integration with local deformations

David Harmon, Denis Zorin

Planar shape interpolation with bounded distortion

Renjie Chen, Ofir Weber, Daniel Keren, Mirela Ben-Chen


Materials

(Session Chair: Szymon Rusinkiewicz)

Acquiring reflectance and shape from continuous spherical harmonic illumination

Borom Tunwattanapong, Graham Fyffe, Paul Graham, Jay Busch, Xueming Yu, Abhijeet Ghosh, Paul Debevec

Practical SVBRDF capture in the frequency domain

Miika Aittala, Tim Weyrich, Jaakko Lehtinen

OpenSurfaces: a richly annotated catalog of surface appearance

Sean Bell, Paul Upchurch, Noah Snavely, Kavita Bala


Surface Reconstruction

(Session Chair: Richard Zhang)

Dense scene reconstruction with points of interest

Qian-Yi Zhou, Vladlen Koltun

Scalable real-time volumetric surface reconstruction

Jiawen Chen, Dennis Bautembach, Shahram Izadi


Sounds & Solids

(Session Chair: Paul Kry)

Radial view based culling for continuous self-collision detection of skeletal models

Sai-Keung Wong, Wen-Chieh Lin, Chun-Hung Hung, Yi-Jheng Huang, Shing-Yeu Lii

Real time dynamic fracture with volumetric approximate convex decompositions

Matthias Müller, Nuttapong Chentanez, Tae-Yong Kim


Artistic Rendering & Stylization

(Session Chair: Wilmot Li)

Painting by feature: texture boundaries for example-based image creation

Michal Lukáč, Jakub Fišer, Jean-Charles Bazin, Ondřej Jamriška, Alexander Sorkine-Hornung, Daniel Sýkora

RealBrush: painting with examples of physical media

Jingwan Lu, Connelly Barnes, Stephen DiVerdi, Adam Finkelstein

Depicting stylized materials with vector shade trees

Jorge Lopez-Moreno, Stefan Popov, Adrien Bousseau, Maneesh Agrawala, George Drettakis

Stylizing animation by example

Pierre Bénard, Forrester Cole, Michael Kass, Igor Mordatch, James Hegarty, Martin Sebastian Senn, Kurt Fleischer, Davide Pesare, Katherine Breeden

Opacity optimization for 3D line fields

Tobias Günther, Christian Rössl, Holger Theisel


Structures, Faces & Building

(Session Chair: Li-Yi Wei)

Layered analysis of irregular facades via symmetry maximization

Hao Zhang, Kai Xu, Wei Jiang, Jinjie Lin, Daniel Cohen-Or, Baoquan Chen

Generating and exploring good building layouts

Fan Bao, Dong-Ming Yan, Niloy J. Mitra, Peter Wonka

Sketch2Scene: sketch-based co-retrieval and co-placement of 3D models

Kun Xu, Kang Chen, Hongbo Fu, Wei-Lun Sun, Shi-Min Hu


Skinning & Deformation

(Session Chair: Joseph Teran)

Two-layer sparse compression of dense-weight blend skinning

Binh Huy Le, Zhigang Deng

Implicit skinning: real-time skin deformation with contact modeling

Rodolphe Vaillant, Loïc Barthe, Gaël Guennebaud, Marie-Paule Cani, Damien Rohmer, Brian Wyvill, Olivier Gourmel, Mathias Paulin

Cubic mean value coordinates

Xian-Ying Li, Tao Ju, Shi-Min Hu


Sampling

(Session Chair: Philip Dutré)

Line segment sampling with blue-noise properties

Xin Sun, Kun Zhou, Jie Guo, Guofu Xie, Jingui Pan, Wencheng Wang, Baining Guo

Fourier analysis of stochastic sampling strategies for assessing bias and variance in integration

Kartic Subr, Jan Kautz


Precomputed Rendering

(Session Chair: Wojciech Jarosz)

Path-space manipulation of physically-based light transport

Thorsten-Walther Schmidt, Jan Novák, Johannes Meng, Anton S. Kaplanyan, Tim Reiner, Derek Nowrouzezahrai, Carsten Dachsbacher

Global illumination with radiance regression functions

Peiran Ren, Jiaping Wang, Minmin Gong, Stephen Lin, Xin Tong, Baining Guo

Modular flux transfer: efficient rendering of high-resolution volumes with repeated structures

Shuang Zhao, Miloš Hašan, Ravi Ramamoorthi, Kavita Bala


Display Hardware

(Session Chair: Frédo Durand)

Adaptive image synthesis for compressive displays

Felix Heide, Gordon Wetzstein, Ramesh Raskar, Wolfgang Heidrich

Content-adaptive lenticular prints

James Tompkin, Simon Heinzle, Jan Kautz, Wojciech Matusik

AIREAL: interactive tactile experiences in free air

Rajinder Sodhi, Ivan Poupyrev, Matthew Glisson, Ali Israr


3D Printing

(Session Chair: Bernd Bickel)

Spec2Fab: a reducer-tuner model for translating specifications to 3D prints

Desai Chen, David I. W. Levin, Piotr Didyk, Pitchaya Sitthi-Amorn, Wojciech Matusik

OpenFab: a programmable pipeline for multi-material fabrication

Kiril Vidimče, Szu-Po Wang, Jonathan Ragan-Kelley, Wojciech Matusik

Worst-case structural analysis

Qingnan Zhou, Julian Panetta, Denis Zorin

InfraStructs: fabricating information inside physical objects for imaging in the terahertz region

Karl D. D. Willis, Andrew D. Wilson


Hardware Rendering

(Session Chair: Diego Nehab)

A hardware unit for fast SAH-optimised BVH construction

Michael J. Doyle, Colin Fowler, Michael Manzke

Cardinality-constrained texture filtering

Josiah Manson, Scott Schaefer

A sort-based deferred shading architecture for decoupled sampling

Petrik Clarberg, Robert Toth, Jacob Munkberg


Laplacians, Light Field & Layouts

(Session Chair: Andrew Nealen)

Efficient preconditioning of laplacian matrices for computer graphics

Dilip Krishnan, Raanan Fattal, Richard Szeliski

Terrain generation using procedural models based on hydrology

Jean-David Génevaux, Éric Galin, Eric Guérin, Adrien Peytavie, Bedřich Beneš


Appearance Fabrication

(Session Chair: Jan Kautz)

Fabricating BRDFs at high spatial resolution using wave optics

Anat Levin, Daniel Glasner, Ying Xiong, Frédo Durand, William Freeman, Wojciech Matusik, Todd Zickler

Bi-scale appearance fabrication

Yanxiang Lan, Yue Dong, Fabio Pellacini, Xin Tong

Fabricating translucent materials using continuous pigment mixtures

Marios Papas, Christian Regg, Wojciech Jarosz, Bernd Bickel, Philip Jackson, Wojciech Matusik, Steve Marschner, Markus Gross

 

Top